Biel kontra kolor

Kolor zdecydowanie najbardziej wpływa ma wizualny odbiór pomieszczenia i na nasze samopoczucie. O jego wyborze nie powinien decydować przypadek. Każda barwa ma wiele odcieni, które dodatkowo inaczej zachowują się w różnych pomieszczeniach. Wpływ na to ma zarówno światło, otaczające kolory oraz przestrzeń, w której się znajdują.

Niewątpliwie jedną z najbardziej wyjątkowych i intrygujących barw jest biel. Kojarzy się z nieograniczoną przestrzenią, poczuciem wolności, swobody i czystości. W jego otoczeniu panuje spokój, harmonia i skupienie.  Świetnie komponuje się z wszystkimi kolorami. Odbija światło.

DSC_0919

Cechy te często decydują o jej wyborze do naszych wnętrz.  W nadmiarze jednak może przytłaczać dlatego ważne by dobrze skomponować całe wnętrze.

Można zdecydować się na wnętrze monochromatyczne, w których dominuje jeden kolor. W takich pomieszczeniach nie bójmy się eksperymentować z różnymi odcieniami bieli i struktur. Inaczej bowiem  ten sam kolor zachowa się na gładkiej ścianie, drewnianej czy na ceglanej.

Zabawa fakturą

Jeden kolor nie oznacza nudy. Daje możliwości zabawy fakturą i akcentami kolorystycznymi. Ściana nie musi być monotonnie gładka. Za pomocą tynków strukturalnych, cegieł czy drewna możemy ją urozmaicić,  zaznaczając poszczególne fragmenty wnętrza.

Świetnym rozwiązaniem są panele ścienne oferowane przez firmę Fluffo, które są miękkie i miłe w dotyku. Mają nieograniczone możliwości kompozycji. Można wpleść za ich pomocą inne odcienie i kolory do wnętrza. Dodatkowo wpływają na akustykę pomieszczenia gdyż pochłaniają dźwięk. Ma to szczególnie znaczenie w miejscach, w których zależy nam na komforcie.

Za dużo bieli, w szczególności jej chłodnych odcieni może powodować przygnębienie. W takich sytuacjach równoważąca może okazać się czerń, która przykuwa uwagę i pochłania światło. W małych ilościach doda wnętrzu tajemniczości i elegancji.  Używajmy jej jednak na niewielkich obszarach, najlepiej słonecznych, gdzie nabierze ciepła. Możemy też za jej pomocą oddzielić różne funkcje w pomieszczeniu, w szczególności w modnych ostatnio otwartych przestrzeniach.

DSC_0857

 

Biel komponuje się wspaniale z drewnem i metalem. Takie elementy wprowadzą w naturalny sposób dodatkową barwę i kontrast do schematu. Nie bójmy się równi

eż akcentów w innych kolorach. Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie dodatków w kolorze miętowym, który jest orzeźwiający, relaksujący i pogodny. Jest to szczególnie istotne w branży beauty.  Żółty

natomiast doda ciepła, ekspresji i słodyczy, w przeciwieństwie do fioletu, który jest głęboki i formalny.

Tak naprawdę możliwości jest wiele, gdyż biały jest dobrym towarzyszem dla wszystkich barw. A ich dobór zależy od efektu, jaki chcielibyśmy uzyskać.

Kolor jest jednym z najlepszych sposobów, który umożliwia manipulację przestrzenią. Czerwony jest mocny, odważny i wyrazisty. Niebieski choć sprawia wrażenie zimnego jest świeży i ożywiający. Żółty i pomarańczowy są ciepłe i lśniące we wnętrzu. Jednak tylko biel skupia w sobie te wszystkie barwy. Jest inspirująca,  uwalnia myśli i daje przestrzeń do działania. Dlatego coraz więcej pojawia się miejsc z dominującym właśnie tym kolorem. Takie wnętrze wzbudza zaufanie u klientów. Pozwala im odetchnąć i zapomnieć o codzienności.Za pomocą jej wielu odcieni poczynając od śnieżnej do kremowej, możemy nadać wnętrzu wyrazu wzbogacając go o różne tkaniny i draperie. Te subtelne różnice wpłyną na efekt końcowy odbioru pomieszczenia. Możemy użyć do tego celu gotowych rozwiązań. Na runku pojawiły się pokrowce na meble tapicerowane oferowane przez chillibed.pl, które są samo dopasowujące się do kształtu mebli. Wykonane z tkanin o ciekawej fakturze, która wzbogaci wnętrze. Jest to dobre rozwiązanie do miejsc, w których sofy czy fotele narażone są na szczególne zabrudzenia ponieważ pokrowce można w łatwy sposób zdjąć i wyprać.

Bez względu na to ile zastosujemy bieli we wnętrzu, pamiętajmy , że odbija każdą barwę z jaką sąsiaduje, a w formie wykończenia podkreśla inne materiały, wprowadza kontrast i przykuwa wzrok.